Savills Zprávy

Úspěšný rok pro českou pobočku Savills

Mezinárodní realitní poradenské společnosti Savills se v prvním roce jejího působení na trhu podařilo úspěšně vybudovat pražskou pobočku, která nabízí komplexní realitní poradenství pro Českou a Slovenskou republiku.

 

Mezinárodní realitní poradenské společnosti Savills se v prvním roce jejího působení na trhu podařilo úspěšně vybudovat pražskou pobočku, která nabízí komplexní realitní poradenství pro Českou a Slovenskou republiku.

Ben Maudling, výkonný ředitel společnosti Savills pro Českou a Slovenskou republiku, s námi hovořil   tom, jak rychle se společnost etablovala a o trendech realitního trhu pro rok 2018.

Na českém trhu působíte jeden rok. Jak hodnotíte své úspěchy?

Byl to velmi úspěšný rok a jsme s naším pokrokem spokojeni. Založili jsme kancelář s komplexním poradenstvím v oblasti investic, leasingu, správy majetku, oceňování, výzkumu, výstavby a projektování. Tato komplexnost je důležitá, neboť jednotlivé služby se vzájemně doplňují, poskytují široké a podrobné znalosti z realitního sektoru, a tudíž umožňují naší společnosti nabízet klientský servis na vysoké úrovni. Kvalita lidí, které Savills zaměstnává, je mimořádná. Podařilo se nám získat jedny z nejzkušenějších lidí z oblasti realitního trhu. Tým spol. Savills se odlišuje tím, že mnozí z jeho členů působili jak na straně poradenské, tak na straně klientské. Díky tomu mohou přinést zcela jiný přístup, což může být pro klienty velmi důležité.

Jak klienti vnímají vaši činnost ze svého pohledu?

To byste se museli zeptat jich, ale cítíme, že jsou s přístupem společnosti Savills spokojeni. Už jsme poskytli poradenství ve dvou důležitých dokončených investičních akvizicích pro institucionální kupce, technické poradenství mnoha developerům a investorům. Naše oddělení property managementu má aktuálně v portfoliu 21 komerčních nemovitostí, jejichž hodnota přesahuje 600 mil. eur. S výhledem na množství práce pro rok 2018 očekáváme další růst a navázání spolupráce s novými klienty.

Jak hodnotíte vyhlídky trhu pro rok 2018?

Západoevropské a středoevropské ekonomiky předpovídají další rok zdravého růstu, takže také Savills očekává, že nemovitosti nadále zůstanou v roce 2018 v zemích CEE primární investicí. Příliv kapitálu do nemovitostí zůstane silný a tento sektor bude dále růst. Nicméně se předpokládá, že investoři a poskytovatelé půjček zachovají opatrný přístup a zaměří se na aktiva v nejlepších lokalitách, což znamená, že dostupnost produktů bude velmi omezená. Očekává se, že CEE ekonomicky překoná evropský průměr, a bude tak moci přilákat další investory, kteří hledají výnosy.

Jaké další trendy se dají očekávat?

Poptávka nájemců po prostorech zůstane silná, a to hlavně v Praze. Nedostatek moderních a vysoce kvalitních prostor přiměje společnosti, aby plánovaly své požadavky na umístění předem a nečekaly, až se nové developerské projekty dostanou na přímý trh. To znamená, že můžeme očekávat značné množství předpronájmů. Dalším trendem je rychlý nárůst e-commerce. Očekává se, že internetové obchody se v roce 2018 zvýší o dalších 14 % a největší prospěch z tohoto nárůstu bude mít opět logistický sektor. Předpokládá se další „únik“ investičního kapitálu z tradičních nemovitostních sektorů (kanceláře, maloobchod, průmysl) do alternativ, jako jsou rezidenční segment (bydlení, bydlení pro student a bydlení pro seniory), hotely, zdravotnictví, datová centra, obnovitelné zdroje, infrastruktura aj. Nezapomeňme také na zásadní trendy, jako je urbanizace, inovace a technologické vlivy – realitní sektor by je měl následovat. Savills s těmito trendy již nyní pracuje jak z hlediska svých výzkumů, tak z pohledu na funkčnost budoucích měst, chování mileniálů a vzestupu dalších životních stylů.

Doporučené články